۰۲۱ ۷۷۴۰ ۳۱۹۲
۰مورد

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

Product was successfully added to your shopping cart.

کولیس

تنظیم جهت نزولی

   

6 مورد

تنظیم جهت نزولی

   

6 مورد

کولیس

از کولیس در صنایع مختلف به منظور اندازه گیری دقیق طول، قطر خارجی و داخلی، ضخامت، عمق اشیاء گوناگون استفاده می شود. به طور کلی سه نوع کولیس دیجیتال، ساده و ساعتی یا عقربه ای وجود دارد که نحوه خواندن اندازه در آن ها متفاوت است.  کولیس ها جزء ابزار دقیق اندازه گیری به حساب می آیند به همین علت این ابزار در دسته ابزارهای اندازه گیری مانند تراز لیزری، متر لیزری و سایر ابزار اندازه گیری دسته بندی شده است.

کولیس چیست؟

دستگاهی که برای اندازه گیری فاصله میان دو طرف یک شی به کار می رود کولیس گفته می شود. دو شاخک کولیس را باید بین دو نقطه معین از یک جسم گذاشت و کولیس را برداشته و از روی خط کش فاصله بین دو شاخه را باید خواند. با کولیس عمق یا قطر جسمی را می توان اندازه گرفت و در صنایع مهندسی مکانیک، پژوهش‌های زیست شناسی و کشاورزی کاربرد دارد.

انواع کولیس

کولیس ها از لحاظ نوع و طول فک به دو دسته ساده و دیجیتال تقسیم می شوند که تنوع بالایی دارد. همچنین به طور کلی کولیس ها را به سه دسته دیجیتال، ساده و ساعتی تقسیم می کنند که تفاوت این سه نوع در قسمت ورنیه آن ها است. سایر انواع کولیس به شرح زیر است:

·         کولیس داخلی

·         کولیس خارجی

·         کولیس پرگاری یا جنی

·         کولیس فنری

·         کولیس ورنیر

کاربرد کولیس

استفاده از کولیس در صنایع و زمینه های مختلف به دلیل کاربری آسان، عمر مفید، در دسترس بودن و قیمت مناسب متداول است. این ابزار اندازه گیری در نجاری ها قابلیت ایجاد تغییراتی تا 0.01 میلیمتر را به کاربر می دهد. در آزمایشات علمی از این ابزار برای اندازه گیری ابعاد اجسام استفاده می شود. از دیگر کاربردهای کولیس استفاده آن در ساخت ابزار پزشکی است که اندازه گیری دقیق اهمیت بالایی دارد. صنعت خودرو و ساخت قطعات یدکی با ابعاد یکسان یکی دیگر از موارد استفاده کولیس است. از دیگر کاربردهای کولیس می توان به کولیس عمق سنج برای اندازه گیری عمق سوراخ ها و شیار ها و کولیس ارتفاع سنج جهت اندازه گیری ابعاد داخلی اجسامی مانند لوله ها اشاره کرد.

کولیس دیجیتال

کولیس دیجیتال از جدیدترین انواع کولیس است که کاربرد ساده ای داشته و خواندن اندازه از روی آن نیاز به مهارت ندارد. این کولیس از دقت بالایی برخوردار است و نسبت به دو مدل ساده و ساعتی کاربرد بیشتری دارد. برای خواندن اندازه از روی کولیس دیجیتال باید فک ها در تماس قطعه مدنظر قرار داده شود سپس عدد اندازه گیری شده روی نمایشگر قابل خواندن است.

 قیمت کولیس

قیمت کولیس بسته به برند تولید کننده آن، دقت اندازه گیری، نوع دیجیتال یا ساده و جنس بدنه می‌ تواند متفاوت باشد. کولیس میتوتویو (Mitutoyo) ، کولیس اینسایز (Insize) برند اتریشی، کولیس آکاد (Accud)، کولیس آسیمتو (Asimeto) در مقایسه با برندهای چینی مانند کولیس گوانگلو و رونیکس قیمت بالاتری دارند.

خرید کولیس دیجیتال

ساختار کولیس از فک خارج سنج، فک داخل سنج، ورنیه، خط کش اصلی، شاخص عمق سنج و پیچ قفل کن ورنیه تشکیل شده است. هر کدام از این اجزا دارای ویژگی خاصی بوده که بر عملکرد آن تاثیرگذار می باشد؛ که برای خرید کولیس دیجیتال باید با نحوه کار و قابلیت های آن ها آشنا بود.