۰۲۱ ۷۷۴۰ ۳۱۹۲
۰مورد

شما هیچ آیتمی در سبد خریدتان ندارید.

Product was successfully added to your shopping cart.

انواع چسب

تنظیم جهت نزولی

   

آیتم‌های 1 تا 24 از مجموع 120 تا

  1. ۱
  2. ۲
  3. ۳
  4. ۴
  5. ۵
تنظیم جهت نزولی

   

آیتم‌های 1 تا 24 از مجموع 120 تا

  1. ۱
  2. ۲
  3. ۳
  4. ۴
  5. ۵

چسب

امروزه انواع چسب در زندگی همه ما کاربرد گسترده‌ای دارند. بارها پیش آمده که اجزای مختلف یک وسیله را با کمک انواع چسب به هم چسبانده‌ایم و یا زخمی روی دستمان را با چسب زخم بسته‌ایم. چسب‌ها انواع بسیار متنوعی دارند که با توجه به کاربرد آن‌ها در موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله سعی داریم به بررسی انواع چسب و کاربرد آن‌ها در زندگی روزمره بپردازیم.

چسب چیست؟

چسب به یک ماده غیر فلزی گفته می‌شود که بر روی دو جسم جدا از هم اعمال می‌شود و باعث چسبیدن آن دو سطح به یکدیگر و جدا نشدن آن دو می‌شود. چسب اولین بار توسط ویلیام جونز پیتر اختراع شد و مورد استفاده قرار گرفت. نحوه کار چسب در واقع به وسیله نیرو‌های واندروالسی است که بین دو جسم در محل تماس برقرار می‌کند. انواع چسب به وسیله مواد شیمیایی که درون خود دارند دارای قدرت چسبندگی متفاوتی هستند و می‌توان با افزودن برخی مواد قدرت چسبندگی یک چسب را بالا برد.

علاوه بر نیرو‌های واندروالسی در مورد برخی چسب‌ها واکنش‌های شیمیایی نیز در محل تماس چسب با جسم رخ می‌دهند و باعث ایجاد چسبندگی بیشتر می‌شوند. به طور کلی نیرو‌های جاذبه واندروالسی و واکنش‌های شیمیایی عامل ایجاد جسبندگی و جاذبه بین یک جسم و جسم دیگر و یا جسم و سطح چسب هستند.

در چسب‌هایی که واکنش‌های شیمیایی نیز در محل تماس اتفاق می‌افتد قدرت چسبندگی بسیار بالاتر است و بخشی از سطح جسم نیز درگیر این واکنش شده و با سطح چسب و یا جسم دیگر با قدرت به یکدیگر متصل می‌شوند. برخی از مواد شیمیایی مانند نیتریل‌، هیدروکسیل،‌ کربوکسیل و آمید‌ها می‌توانند پیوند‌های واندروالسی بسیار محکمی در محل تماس چسب و جسم و یا دو جسم با یکدیگر ایجاد کنند.

در اثر تماس دو سطح با یکدیگر و وجود چسب در میان آن‌ها نیروی کشش سطحی بین دو سطح عمل می‌کند و دو سطح می‌توانند با قدرت به یکدیگر بچسبند و جدا نشوند. برای بهتر کردن فرآیند چسبندگی بین دو جسم و یا جسم و چسب بهتر است که سطوح عاری از هر گرد و غبار و ماده دیگری مانند روغن و چربی باشند تا عمل چسبندگی بهتر انجام شود و این مواد مانع فرآیند‌های شیمیایی چسب نشوند. در ادامه به معرفی انواع چسب که امروزه در زندگی ما کاربرد دارند می‌پردازیم.

انواع چسب

چسب‌ها انواع بسیار گسترده‌ای دارند که بر اساس شکل و نوع کاربرد به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند. چسب‌ها می‌توانند مایع و یا جامد باشند و می‌توانند برای چسباندن دو سطح به یکدیگر و یا چسباندن خود چسب به جسم کاربرد داشته باشند. انواع چسب در خانه، پزشکی، انواع مشاغل مانند آرایشگری و یا ساختمان سازی استفاده می‌شوند.

با وارد شدن به یک مغازه ابزار‌آلات ممکن است برای خرید چسب موردنظر دچار سردرگمی شوید و کاربرد هرکدام از چسب‌ها را به درستی ندانید. در ادامه برخی از انواع چسب معرفی خواهند شد تا بتوانید بر اساس نیاز خود نوع مناسب آن را انتخاب نمایید.

چسب همه کاره  

چسب همه کاره معمولا به صورت مایعی غلیظ است که به صورت روزمره استفاده فراوانی در چسباندن انواع کاغذ و مقوا و یا چوب به یکدیگر و ساخت انواع ماکت و کاردستی و موارد دیگر دارد. چسب همه کاره به صورت یک پلیمر است که در استون یا تینر به عنوان حلال حل شده است و به نوعی دارای یک حلال نفتی است. از این رو نمی‌توان از این نوع چسب بر روی برخی مواد از جمله فوم استفاده کرد. زیرا حلال نفتی آن می‌تواند فوم را در خود حل کند و ساختار ماده را بر هم بزند.

چسب همه کاره از لحاظ قدرت چسبندگی در سطح متوسطی قرار دارد و نمی‌توان آن را جزو چسب‌های چندان قوی به شمار آورد. بیشترین کاربرد آن در چسباندن قطعات باریک چوب و مقوا و کاغذ به یکدیگر است.

چسب حرارتی یا تفنگی

برای استفاده از این نوع نیاز به دستگاه تفنگ آب کننده چسب دارید که با برق کار می‌کند. چسب‌های حرارتی به صورت لوله‌ای و منسجم ساخته می‌شوند و با ورود به دستگاه توسط داغی درون آن و فلز خروجی دستگاه آب می‌شوند و از سر دستگاه خارج می‌شوند و روی سطح به صورت مایع قرار می‌گیرند. این نوع چسب را می‌توان برای چسباندن قطعات پلاستیکی و یا فوم نیز استفاده کرد زیرا باعث آب شدن این مواد نخواهد شد. قدرت چسبانندگی آن نیز مناسب است اما جزو چسب‌های خیلی قوی محسوب نمی‌شود.

چسب چوب

چسب چوب همانطور که از نام آن پیداست مناسب چسباندن قطعات چوبی به یکدیگر است و تقریبا کاربرد دیگری ندارد. قدرت چسبانندگی این چسب متوسط است و به صورت مایعی سفید رنگ با غلظت بالا می‌باشد. از این نوع چسب می‌توانید برای چسباندن قطعات جدا شده وسایل چوبی مانند صندلی، تابلو چوبی، میز و غیره استفاده نمایید.

چسب قطره‌ای  

چسب قطره‌ای از انواع نسبتا قوی چسب است که می‌توان در خانه استفاده کرد. از این نوع چسب می‌توانید برای چسباندن قطعات سرامیکی، شیشه‌ای و یا حتی فلزی و سنگی استفاده کنید و از چسبیدن قطعات به یکدیگر اطمینان خاطر داشته باشید. البته توجه داشته باشید که این نوع چسب برای پوست به شدت ضرر دارد و باعث آسیب‌های جدی به پوست می‌شود و در هنگام استفاده باید مراقب ریختن چسب بر روی انگشتان خود باشید.

کاربرد چسب در پزشکی

برخی از انواع چسب در پزشکی و دندانپزشکی برای موارد مختلف نیز کاربرد دارند. از ساده‌ترین انواع کاربرد چسب در پزشکی می‌توان چسب زخم را مثال زد. چسب زخم معمولا نوعی پارچه است که در یک سمت آن قسمتی برای قرار گرفتن روی زخم است و خاصیت چسبندگی ندارد و کناره‌های آن قدرت چسبندگی خوبی دارند. از چسب زخم می‌توان برای جلوگیری از ورود گرد و غبار و عفونت کردن زخم‌های باز استفاده کرد.

همچنین از دیگر کاربرد‌های چسب در پزشکی می‌توان چسب لیفت بینی را نام برد. بعد از جراحی بینی برای نگه داشتن فرم بینی در سر جای خود از نوعی چسب مخصوص استفاده می‌شود تا پوست دچار حساسیت نشود و همچنین فرم بینی در جای خود محکم نگه داشته شود.

همچنین انواع مختلف چسب دندان در دندانپزشکی برای چسباندن انواع لمینیت‌ها و روکش‌ها بر روی دندان کاربرد دارند.

کاربرد چسب در آرایشگری

از انواع چسب در آرایشگری نیز استفاده‌های فراوانی می‌شود. از جمله این موارد می‌توان چسب مژه، چسب ناخن و همچنین چسب پروتز مو را نام برد. چسب ناخن برای چسباندن انواع ناخن‌های مصنوعی بر روی ناخن‌های طبیعی استفاده می‌شود و انواع مختلفی دارد که قدرت‌های آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. همچنین چسب مژه نیز برای چسباندن انواع مژه مصنوعی و کاشت مژه استفاده می‌شود و انواع مختلف آن قدرت چسبندگی متفاوتی دارند.

کاربرد چسب در خانه

انواع چسب در خانه نیز کاربرد بسیاری دارند. برای ساخت انواع کاردستی برای کودکان می‌توان از چسب مایع و همه کاره استفاده کرد و همچنین می‌توان برای چسباندن انواع کاغذ کادو و یا چسباندن کاغذ به سطوح دیگر از چسب نواری استفاده کرد. چسب‌های نواری اندازه‌های مختلفی دارند که بر اساس نوع نیاز خود می‌توانید اندازه مناسب را تهیه نمایید. مانند چسب پهن که نوع شفاف و یا کاغذی آن در بازار موجود است. انواع چسب دو قلو نیز برای ظروف شکسته و برخی مصارف دیگر در خانه کاربرد دارند.

کاربرد چسب در ساختمان سازی

انواع چسب‌های قوی در ساختمان سازی کاربرد گسترده‌ای دارند. به عنوان مثال برای چسباندن انواع کاشی و سرامیک به کف زمین از انواع چسب کاشی می‌توان استفاده کرد. از دیگر انواع کاربرد چسب در ساختمان سازی می‌توان چسب سنگ، چسب بتن، چسب کاشت میلگرد و غیره را نام برد. این گونه چسب‌ها قدرت چسبندگی بسیار بالاتری نسبت به انواع خانگی دارند و می‌توان چسباندن قطعات سنگی و فلزی را با خیال آسوده به آن‌ها سپرد.

قیمت چسب

انواع چسب با توجه به نوع کاربرد و همچنین اندازه بسته بندی قیمت‌های بسیار متفاوتی دارند. ارزان‌ترین نوع چسب چسب‌های همه کاره و فوری و همچنین قطره‌ای هستند که قیمتی کمتر از ۱۰ هزار تومان به بالا دارند و گرانترین نوع چسب‌ها نیز چسب‌های ساختمانی هستند که قدرت بالایی دارند. در این میان چسب‌های حرارتی به همراه تفنگ خود قیمتی در حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان دارند و چسب چوب در بسته‌های متوسط را می‌توان ۴۰ هزار تومان به بالا تهیه نمود.

خرید چسب

اگر هم اکنون قصد خرید انواع چسب را دارید ابتدا باید به کاربرد موردنظرتان توجه داشته باشید و با در نظر گرفتن جسمی که قصد چسباندن آن را دارید چسب مناسب را خریداری نمایید. برخی از انواع چسب می‌توانند برخی مواد را در خود حل کنند. بنابراین باید توجه داشته باشید که ماده‌ای که می‌خواهید آن را بچسبانید مناسب حلال چسب موردنظرتان باشد.